Územný plán môžeme vo všeobecnosti charakterizovať ako záväzný dokument, ktorý sa obstaráva za účelom regulácie funkčného využívania a priestorového usporiadania určitého územia. Takýto dokument byť spracovaný pre územie regiónu, obce alebo zóny. Základným právnym predpisom upravujúcim územné plánovanie je stavebný zákon, ktorý medzi územnoplánovaciu dokumentáciu zaraďuje, okrem vyššie menovaných, aj Koncepciu územného rozvoja Slovenska.
Územný plán regiónu sa v zmysle uvedeného zákona spracúva pre časť krajiny s viacerými obcami, v ktorej je potrebné riešiť špecifické rozvojové zámery alebo realizovať činnosti, ktoré významne ovplyvňujú priestorové usporiadanie alebo funkčné využívanie predmetného územia. Záväzná časť územného plánu regiónu musí rešpektovať príslušné časti Koncepcie územného rozvoja Slovenska.
V prípade, že plánujete stavbu rodinného domu, zaujímať vás bude predovšetkým územný plán obce. Podľa stavebného zákona sú mestá a obce povinné obstarať územný plán v prípade, že počet ich obyvateľov presiahol 2000. Územný plán obce musí byť v súlade s nadradenou územnoplánovacej dokumentáciou, ktorou je územný plán na úrovní regiónu a Koncepcia územného rozvoja Slovenska. Územný plán a jeho záväzná časť je dôležitým podkladom pre územné konanie.
Hierarchicky najnižšie postavený je územný plán zóny, ktorý sa obstaráva pre určitú časť obce, a to v prípade, že to stanovuje jej územný plán. Jedným z dôvodov pre obstaranie územného plánu zóny môže byť vymedzenie priestoru pre verejnoprospešné účely.
Použiteľnosť informácií
Informácie uvedené v tomto článku majú iba všeobecný charakter a nie sú spôsobilé nenahradiť odborné poradenstvo. Aj napriek tomu, že obsah našich stránok pripravujeme s maximálnou starostlivosťou, nedokážeme vylúčiť chyby a nepresnosti zverejnených informácií. Z týchto dôvodov nepreberáme žiadnu zodpovednosť za ich použitie.