Murovaný dom
Murovaný dom ostáva synonymom masívnej stavby a „bývania na sto rokov“. Tradícia je veľkým plusom tehál a kusových murív, či už klasických alebo moderných. Oproti každému plusu však zvykne stáť aj mínus.
Technológia výstavby je pri klasickom murovaní viac ako pri montovaných domoch závislá od počasia a ročného obdobia, tempo stavby spomaľuje prácnosť a pri starších typoch murív aj kombinovanie s tepelnoizolačnými materiálmi, nevýhodou je aj značný podiel vody viazanej v murive, najmä v prvých mesiacoch.
Nie všetky tieto mínusy však platia aj pre moderné murovacie prvky. Tie sa vyznačujú vysokou presnosťou a technologický pokrok umožnil používanie tenkovrstvového lepenia namiesto ukladania do maltového lôžka – znižujú sa tým tepelné straty obvodovým murivom a klesá obsah vody v konštrukcii.
Aký typ stavebného materiálu použiť?
Pred začiatkom výstavby murovaného domu Vás čaká jedno z najzložitejších rozhodnutí. Aký typ stavby a aký materiál je najvhodnejší pre Váš dom? Možností je naozaj veľa. Stavíte viac na homogénny materiál alebo budete vrstviť? Na vytvorenie zvislých nosných aj nenosných konštrukcií rodinných domov – teda stien a múrov, sa používajú najmä murivá a čoraz častejšie sa dostáva k slovu aj betón.
Medzi prvými posudzovanými faktormi je nosnosť jednotlivých systémov. Projektant musí zvážiť možné materiály, podľa ich vlastností, individuálne pre každý projekt. Keďže je statika budovy, čiže schopnosť niesť vlastnú hmotnosť, hmotnosť výbavy a iných možných zaťažení (nápory vetra, sneh atď.), najdôležitejšia vlastnosť, výber materiálov bude primárne závisieť na nej.
Ako ďaľšie veľmi dôležité kritérium sú tepelné vlastnosti materiálu. V prípade materiálu s vysokou tepelnou zotrvačnosťou a vysokým tepelným odporom, bývajú spravidla nižšie neskoršie náklady na vykurovanie resp. klimatizáciu samotnej budovy, čo býva najčastejší argument pre tento typ stavby. Tretí faktor, na ktorý nesmiete zabudnúť, je schopnosť prepúšťania vlhkosti z budovy. Relatívna vlhkosť by nemala presiahnuť 40 až 60 percent.
Vlastnosti murovaného domu
Výrobcovia montovaných stavieb vyčítajú murovaným nižší tepelný odpor a teda dlhší čas potrebný na vykúrenie. Súčasné murovacie prvky sa však vyznačujú potrebnými tepelnoizolačnými vlastnosťami. Vyššia tepelná kapacita (schopnosť materiálu akumulovať teplo) znamená nielen dlhší čas na vykúrenie, ale aj dlhší čas kým sa dom vychladí a v lete dlhší čas pokým sa dom nepríjemne prehreje.
Všetkým murovaným konštrukciám môžeme k dobru pripočítať vysokú pevnosť, dlhú životnosť a variabilnosť tvarového riešenia objektu. Nevýhodou môže byť väčšia zastavaná plocha ako dôsledok hrubších konštrukcií.
Ktoré vlastnosti sú podstatné pre dobrý pocit z bývania a účtov za energie?
Optimálny tepelný odpor a tepelná akumulácia muriva, difúzny odpor, objemová stálosť, odolnosť proti požiarom a samozrejme zdravotná neškodnosť – a to všetko by malo najlepšie fungovať v rámci jedného stavebného systému a teda aj ladiacich stavebných materiálov. V rodinných domoch sú väčšinou obvodové steny zároveň aj nosnými – plnia teda zároveň funkciu statickú aj funkciu obvodového plášťa a očakáva sa od nich nielen dostatočná únosnosť, ale aj tepelnoizolačné a protihlukové vlastnosti.
Prečítané 13925 krát