Ohlásenie stavby

Od územného konania až po kolaudáciu

Stavby, ich zmeny a udržiavacie práce možno podľa zákona realizovať iba na základe stavebného povolenia, prípadne ohlásenia stavebnému úradu. Základným právnym predpisom, ktorý upravuje druhý menovaný inštitút je stavebný zákon. Všeobecným predpisom (lex generalis) je v tomto prípade správny poriadok.

Ohlásenie stavby stavebnému úradu upravuje stavebný zákon v § 57. Predmetné ustanovenie hovorí, že stavebník je povinný vopred písomne ohlásiť stavby, stavebné úpravy a udržiavacie práce vymenované v § 55 odst. 2. Ako príklad môžeme vymenovať drobné stavby, ktoré plnia doplnkovú funkciu k stavbe hlavnej, stavebné úpravy, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby, spôsob užívania stavby a úpravy, ktorými sa nezasahuje do nosných konštrukcií, prípadne reklamné stavby s menšou informačnou plochou.

Príslušný stavebný úrad môže na základe podania stavebníka určiť, že ohlásenú drobnú stavbu, stavebnú úpravu alebo udržiavacie práce je možné realizovať iba na základe stavebného povolenia v zmysle ustanovenia § 55 odst. 1. K ohláseniu stavby stavebnému úradu je stavebník povinný pripojiť jednoduchý situačný výkres, avšak v prípade, že sa jedná o stavebný zámer uvedený v § 55 odst. 2 písm. a), musí stavebník pripojiť podklady s náležitosťami žiadosti o stavebné povolenie a projektovú dokumentáciu.

Použiteľnosť informácií

Informácie uvedené v tomto článku majú iba všeobecný charakter a nie sú spôsobilé nenahradiť odborné poradenstvo. Aj napriek tomu, že obsah našich stránok pripravujeme s maximálnou starostlivosťou, nedokážeme vylúčiť chyby a nepresnosti zverejnených informácií. Z týchto dôvodov nepreberáme žiadnu zodpovednosť za ich použitie.

Prečítané 577 krát

Podobné odborné články

Stavebné úrady

Prečítané 837 krát

Zákon radí medzi orgány stavebnej správy stavebné úrady, špeciálne stavebné úrady, vojenské úrady a Slovenskú stavebnú inšpekciu.

Dozvedieť sa viac

Kolaudačné rozhodnutie

Prečítané 853 krát

Kolaudačné rozhodnutie je správne rozhodnutie, v ktorom príslušný stavebný úrad povoľuje užívanie stavby.

Dozvedieť sa viac

Slovami našich klientov

Som stavbár, vlastním stavebnú firmu, no napriek tomu som si dal postaviť svoj rodinný dom spoločnosťou Mecon. Pracovný kolektív bol zostavený z kvalitných odborníkov, ktorí vedia čo robia. Odbornosť a detailné spracovanie je pre nich samozrejmosťou a výstavbu realizujú akoby v dome mali bývať oni. Najbližšie ide stavať rodinný dom moja dcéra a vo voľbe dodávateľa máme jasno.

Juraj z Banskej Bystrice

Projekty rodinných domov

od 312 696 € Mesačne od 1 236 €
Rodinný dom Komfort 136

Rodinný dom Komfort 136

Dom na kľúč s úžitkovou plochou 242.40 m2 Zobraziť projekt domu
od 211 001 € Mesačne od 834 €
Rodinný dom Bungalow 194

Rodinný dom Bungalow 194

Dom na kľúč s úžitkovou plochou 140.20 m2 Zobraziť projekt domu
od 163 959 € Mesačne od 648 €
Rodinný dom Bungalov 1875

Rodinný dom Bungalov 1875

Dom na kľúč s úžitkovou plochou 127.10 m2 Zobraziť projekt domu

Naše webové stránky fungujú správne aj vďaka cookies. O ich používaní informujeme na stránke Pravidlá používania Cookies.