Ohlásenie stavby

Od územného konania až po kolaudáciu

Stavby, ich zmeny a udržiavacie práce možno podľa zákona realizovať iba na základe stavebného povolenia, prípadne ohlásenia stavebnému úradu. Základným právnym predpisom, ktorý upravuje druhý menovaný inštitút je stavebný zákon. Všeobecným predpisom (lex generalis) je v tomto prípade správny poriadok.

Ohlásenie stavby stavebnému úradu upravuje stavebný zákon v § 57. Predmetné ustanovenie hovorí, že stavebník je povinný vopred písomne ohlásiť stavby, stavebné úpravy a udržiavacie práce vymenované v § 55 odst. 2. Ako príklad môžeme vymenovať drobné stavby, ktoré plnia doplnkovú funkciu k stavbe hlavnej, stavebné úpravy, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby, spôsob užívania stavby a úpravy, ktorými sa nezasahuje do nosných konštrukcií, prípadne reklamné stavby s menšou informačnou plochou.

Príslušný stavebný úrad môže na základe podania stavebníka určiť, že ohlásenú drobnú stavbu, stavebnú úpravu alebo udržiavacie práce je možné realizovať iba na základe stavebného povolenia v zmysle ustanovenia § 55 odst. 1. K ohláseniu stavby stavebnému úradu je stavebník povinný pripojiť jednoduchý situačný výkres, avšak v prípade, že sa jedná o stavebný zámer uvedený v § 55 odst. 2 písm. a), musí stavebník pripojiť podklady s náležitosťami žiadosti o stavebné povolenie a projektovú dokumentáciu.

Použiteľnosť informácií

Informácie uvedené v tomto článku majú iba všeobecný charakter a nie sú spôsobilé nenahradiť odborné poradenstvo. Aj napriek tomu, že obsah našich stránok pripravujeme s maximálnou starostlivosťou, nedokážeme vylúčiť chyby a nepresnosti zverejnených informácií. Z týchto dôvodov nepreberáme žiadnu zodpovednosť za ich použitie.

Prečítané 468 krát

Podobné odborné články

Stavebné úrady

Prečítané 624 krát

Zákon radí medzi orgány stavebnej správy stavebné úrady, špeciálne stavebné úrady, vojenské úrady a Slovenskú stavebnú inšpekciu.

Dozvedieť sa viac

Kolaudačné rozhodnutie

Prečítané 652 krát

Kolaudačné rozhodnutie je správne rozhodnutie, v ktorom príslušný stavebný úrad povoľuje užívanie stavby.

Dozvedieť sa viac

Slovami našich klientov

Výstavba nášho rodinného domu prebehla bez akýchkoľvek komplikácií. Firma dodržala požadovanú kvalitu, termíny. Všetko na čom sme sa dohodli platilo a počas výstavby nám boli neustále k dispozícií. O výstavbe sme vedeli len veľmi málo a oceňujeme predovšetkým množstvo dôležitých odborných informácií ktoré nám pomáhali správne sa rozhodnúť. Stavbu domu so stavebnou firmou Mecon môžem jedine doporučiť.

Marián z Brusna

Projekty rodinných domov

od 238 091 € Mesačne od 941 €
Rodinný dom Kompakt 48

Rodinný dom Kompakt 48

Dom na kľúč s úžitkovou plochou 158.20 m2 Zobraziť projekt domu
od 81 915 € Mesačne od 324 €
Rodinný dom Bungalov 1181

Rodinný dom Bungalov 1181

Dom na kľúč s úžitkovou plochou 63.50 m2 Zobraziť projekt domu
od 198 510 € Mesačne od 784 €
Rodinný dom Bungalow 32

Rodinný dom Bungalow 32

Dom na kľúč s úžitkovou plochou 131.90 m2 Zobraziť projekt domu

Naše webové stránky fungujú správne aj vďaka cookies. O ich používaní informujeme na stránke Pravidlá používania Cookies.