Kolaudačné konanie možno definovať ako správne konanie, v ktorom príslušný stavebný úrad schvaľuje užívanie stavby. Kolaudáciu stavieb upravuje stavebný zákon, avšak dôležitými právnymi predpismi sú taktiež správny poriadok a vyhláška MŽP č. 453/2000 Zb.
Povinnosť kolaudácie dopadá podľa § 76 stavebného zákona na dokončené stavby, prípadne ich časti spôsobilé na samostatné užívanie alebo tie časti, na ktorých sa vykonali zmeny alebo udržiavacie práce, pokiaľ tieto stavby vyžadovali stavebné povolenie. Okrem uvedeného sa kolaudácia týka aj jednoduchých stavieb, prístavieb a nadstavieb, ktoré boli ohlásené podľa § 55 odst. 2 písm. a). Výstupom kolaudačného konania je kolaudačné rozhodnutie.
Zo znenia príslušných zákonných ustanovení vyplýva, že kolaudácia je povinná a bez nej nie je možné legálne užívať žiadnu stavbu spadajúcu do rozsahu vyššie spomenutých ustanovení. Príslušným správnym orgánom je stavebný úrad, ktorý vydal stavebné povolenie. Kolaudačné konanie sa zahajuje na návrh účastníka, ktorý musí byť podaný písomne. Účastníkmi konania sú podľa stavebného zákona stavebník, vlastník stavby (ak nie je stavebníkom) a vlastník pozemku na ktorom je predmetná stavba umiestnená.
Návrh účastníka musí obsahovať označenie a miesto stavby, predpokladaný termín dokončenia stavby, dokončenia úprav okolia stavby a tiež údaj o tom, či sa bude vykonávať skúšobná prevádzka. Predmetom posudzovania je najmä to, či bola stavba realizovaná v súlade s dokumentáciou schválenou v stavebnom konaní a či boli dodržané ďalšie podmienky stanovené územnoplánovacou dokumentáciou, prípadne územnom rozhodnutí alebo stavebnom povolení.
Použiteľnosť informácií
Informácie uvedené v tomto článku majú iba všeobecný charakter a nie sú spôsobilé nenahradiť odborné poradenstvo. Aj napriek tomu, že obsah našich stránok pripravujeme s maximálnou starostlivosťou, nedokážeme vylúčiť chyby a nepresnosti zverejnených informácií. Z týchto dôvodov nepreberáme žiadnu zodpovednosť za ich použitie.