Benefity na bývanie od štátu

Financovanie bývania

Hypotéka s daňovým bonusom

Hypotéka s daňovým bonusom je špeciálny typ hypotéky, ktorý zvýhodňuje mladých ľudí. O daňový bonus môžete požiadať ak ste vo veku od 18 do 35 rokov. Maximálna výška hypotéky, na ktorú sa môžete daňový bonus uplatniť, je limitovaná sumou 50 000 €.

Váš priemerný mesačný príjem, môže byť v maximálnej výške 1,3-násobku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR za celý kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom bola uzavretá úverová zmluva. Samozrejme je potrebné dodržať aj účel úveru, teda nadobudnutie, výstavba alebo rekonštrukcia nehnuteľnosti na území Slovenska.

Zvýhodnenie hypotéky štát a ani banky nepodporujú priamo. Urobiť tak musíte priamo Vy, a to prostredníctvom uplatnenia daňového bonusu na zaplatené úroky. Môžete tak urobiť priamo v daňovom priznaní, buď sám, alebo to za Vás urobí zamestnávateľ v ročnom zúčtovaní preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti.

Daňovým bonusom sa rozumie suma vo výške 50 % zo zaplatených úrokov v príslušnom zdaňovacom období, najviac však do výšky 400 € za rok. Uplatniť daňovú úľavu si môžete iba počas prvých piatich rokov splácania hypotéky.

Pri využití tohto typu úveru je banka povinná Vám na konci každého roku vystaviť potvrdenie o tom, v akej výške ste zaplatil úroky, a potom polovicu z tejto sumy si budete môcť uplatniť ako daňový bonus (maximálne 400 € ročne) a tým si znížiť daň z príjmov. Určite je to zaujímavý bonus, ktorý odporúčame pri výstavbe využiť. Za ušetrených 400 € si môžete kúpiť nejaký pekný záhradný nábytok na terasu, alebo iné doplnky do domu.

Mladomanželská pôžička

Je to pôžička, ktorá môže pomôcť malých ľuďom do veku 35 rokov s financovaním nového bývania. Treba brať do úvahy hlavne tieto podmienky:

  • Vek do 35 rokov (v deň žiadosti).
  • Manželstvo uzavreté najviac 12 mesiacov pred podaní žiadosti.
  • Maximálna plocha domu 120m2.
  • Spoločný príjem manželov do 1 392,52 €.
  • Maximálna suma 75 000 €: Prvých 15 000 € s garantovaným úrokom 1 % na 15 rokov a zvyšná suma s garantovaným úrokom 2 % na 20 rokov.
  • Pri narodení a osvojení dieťaťa si manželia môžu škrtnúť z dlžnej sumy 2 000 € (pri byte staršom ako 3 roky od kolaudácie a rekonštrukcii sa škrtanie môže zopakovať 3x).
  • Pozor – táto pôžička sa zarátava do parametra DTI (teda do celkovej zadlženosti klienta, ktorá nesmie presiahnuť 8 násobok ročného príjmu) a môže tak sťažiť prístup mladomanželov k iným úverom.

Detailnejšie informácie o podmienkach úveru nájdete na webovej stránke Štátneho fondu rozvoja bývania

.
Hypotéke na dom
Chyby ktorým sa vyvarovať
Dozvedieť sa viac
Financovanie bývania
Často kladené otázky
Dozvedieť sa viac
Hypotéka na dom
Benefity na bývanie od štátu
Dozvedieť sa viac
Financovanie bývania
Hypotéka s nulovým preplatením
Dozvedieť sa viac

Projekty rodinných domov

od 180 000 €
Rodinný dom Gama

Rodinný dom Gama

Dom na kľúč s úžitkovou plochou 210.70 m2 Zobraziť projekt domu
od 154 000 €
Rodinný dom Cuber 12

Rodinný dom Cuber 12

Dom na kľúč s úžitkovou plochou 172.90 m2 Zobraziť projekt domu
od 156 200 €
Rodinný dom Aktiv 2022 Base

Rodinný dom Aktiv 2022 Base

Dom na kľúč s úžitkovou plochou 160.80 m2 Zobraziť projekt domu

Naše webové stránky fungujú správne aj vďaka cookies. O ich používaní informujeme na stránke Pravidlá používania Cookies.