Benefity na bývanie od štátu

Financovanie bývania

Hypotéka s daňovým bonusom

Hypotéka s daňovým bonusom je špeciálny typ hypotéky, ktorý zvýhodňuje mladých ľudí. O daňový bonus môžete požiadať ak ste vo veku od 18 do 35 rokov. Maximálna výška hypotéky, na ktorú sa môžete daňový bonus uplatniť, je limitovaná sumou 50 000 €.

Váš priemerný mesačný príjem, môže byť v maximálnej výške 1,3-násobku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR za celý kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom bola uzavretá úverová zmluva. Samozrejme je potrebné dodržať aj účel úveru, teda nadobudnutie, výstavba alebo rekonštrukcia nehnuteľnosti na území Slovenska.

Zvýhodnenie hypotéky štát a ani banky nepodporujú priamo. Urobiť tak musíte priamo Vy, a to prostredníctvom uplatnenia daňového bonusu na zaplatené úroky. Môžete tak urobiť priamo v daňovom priznaní, buď sám, alebo to za Vás urobí zamestnávateľ v ročnom zúčtovaní preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti.

Daňovým bonusom sa rozumie suma vo výške 50 % zo zaplatených úrokov v príslušnom zdaňovacom období, najviac však do výšky 400 € za rok. Uplatniť daňovú úľavu si môžete iba počas prvých piatich rokov splácania hypotéky.

Pri využití tohto typu úveru je banka povinná Vám na konci každého roku vystaviť potvrdenie o tom, v akej výške ste zaplatil úroky, a potom polovicu z tejto sumy si budete môcť uplatniť ako daňový bonus (maximálne 400 € ročne) a tým si znížiť daň z príjmov. Určite je to zaujímavý bonus, ktorý odporúčame pri výstavbe využiť. Za ušetrených 400 € si môžete kúpiť nejaký pekný záhradný nábytok na terasu, alebo iné doplnky do domu.

Mladomanželská pôžička

Je to pôžička, ktorá môže pomôcť malých ľuďom do veku 35 rokov s financovaním nového bývania. Treba brať do úvahy hlavne tieto podmienky:

  • Vek do 35 rokov (v deň žiadosti).
  • Manželstvo uzavreté najviac 36 mesiacov pred podaní žiadosti.
  • Maximálna plocha domu 120m2 a maximálna plocha bytu 80m2.
  • Účel pôžičky môže byť výstavba alebo kúpa domu, kúpa bytu, stavebné úpravy domu, alebo bytu.
  • Spoločný príjem manželov nesmie prevýšiť 5-násobok životného minima.
  • Maximálna podpora je: a) Výstavba a kúpa do 100 % hodnoty nehnuteľnosti, najviac 120 000 € najdlhšie na dobu 40 rokov s ročnou úrokovou sadzbou 1 % (lehota splatnosti do 65. roku veku žiadateľov) b) stavebné úpravy do 100 % hodnota nehnuteľnosti, najviac 30 000 € najdlhšie na dobu 20 rokov s ročnou úrokovou sadzbou 1 %.
  • Pri narodení a osvojení dieťaťa si manželia môžu škrtnúť z dlžnej sumy 2 000 €.
  • Pozor – táto pôžička sa zarátava do parametra DTI (teda do celkovej zadlženosti klienta, ktorá nesmie presiahnuť 8 násobok ročného príjmu) a môže tak sťažiť prístup mladomanželov k iným úverom.

Detailnejšie informácie o podmienkach úveru nájdete na webovej stránke Štátneho fondu rozvoja bývania

.
Chyby ktorým sa vyvarovať
Dozvedieť sa viac
Často kladené otázky
Dozvedieť sa viac
Benefity na bývanie od štátu
Dozvedieť sa viac
Hypotéka s nulovým preplatením
Dozvedieť sa viac

Projekty rodinných domov

od 336 970 € Mesačne od 1 587 €
Rodinný dom Bungalow 128

Rodinný dom Bungalow 128

Dom na kľúč s úžitkovou plochou 223.90 m2 Zobraziť projekt domu
od 193 844 € Mesačne od 913 €
Rodinný dom Bungalow 54

Rodinný dom Bungalow 54

Dom na kľúč s úžitkovou plochou 128.80 m2 Zobraziť projekt domu
od 214 613 € Mesačne od 1 011 €
Rodinný dom Premier 187

Rodinný dom Premier 187

Dom na kľúč s úžitkovou plochou 142.60 m2 Zobraziť projekt domu

Naše webové stránky fungujú správne aj vďaka cookies. O ich používaní informujeme na stránke Pravidlá používania Cookies.