Benefity na bývanie od štátu

Financovanie bývania

Hypotéka s daňovým bonusom

Hypotéka s daňovým bonusom je špeciálny typ hypotéky, ktorý zvýhodňuje mladých ľudí. O daňový bonus môžete požiadať ak ste vo veku od 18 do 35 rokov. Maximálna výška hypotéky, na ktorú sa môžete daňový bonus uplatniť, je limitovaná sumou 50 000 €.

Váš priemerný mesačný príjem, môže byť v maximálnej výške 1,3-násobku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR za celý kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom bola uzavretá úverová zmluva. Samozrejme je potrebné dodržať aj účel úveru, teda nadobudnutie, výstavba alebo rekonštrukcia nehnuteľnosti na území Slovenska.

Zvýhodnenie hypotéky štát a ani banky nepodporujú priamo. Urobiť tak musíte priamo Vy, a to prostredníctvom uplatnenia daňového bonusu na zaplatené úroky. Môžete tak urobiť priamo v daňovom priznaní, buď sám, alebo to za Vás urobí zamestnávateľ v ročnom zúčtovaní preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti.

Daňovým bonusom sa rozumie suma vo výške 50 % zo zaplatených úrokov v príslušnom zdaňovacom období, najviac však do výšky 400 € za rok. Uplatniť daňovú úľavu si môžete iba počas prvých piatich rokov splácania hypotéky.

Pri využití tohto typu úveru je banka povinná Vám na konci každého roku vystaviť potvrdenie o tom, v akej výške ste zaplatil úroky, a potom polovicu z tejto sumy si budete môcť uplatniť ako daňový bonus (maximálne 400 € ročne) a tým si znížiť daň z príjmov. Určite je to zaujímavý bonus, ktorý odporúčame pri výstavbe využiť. Za ušetrených 400 € si môžete kúpiť nejaký pekný záhradný nábytok na terasu, alebo iné doplnky do domu.

Mladomanželská pôžička

Je to pôžička, ktorá môže pomôcť malých ľuďom do veku 35 rokov s financovaním nového bývania. Treba brať do úvahy hlavne tieto podmienky:

  • Vek do 35 rokov (v deň žiadosti).
  • Manželstvo uzavreté najviac 12 mesiacov pred podaní žiadosti.
  • Maximálna plocha domu 120m2.
  • Spoločný príjem manželov do 1 392,52 €.
  • Maximálna suma 75 000 €: Prvých 15 000 € s garantovaným úrokom 1 % na 15 rokov a zvyšná suma s garantovaným úrokom 2 % na 20 rokov.
  • Pri narodení a osvojení dieťaťa si manželia môžu škrtnúť z dlžnej sumy 2 000 € (pri byte staršom ako 3 roky od kolaudácie a rekonštrukcii sa škrtanie môže zopakovať 3x).
  • Pozor – táto pôžička sa zarátava do parametra DTI (teda do celkovej zadlženosti klienta, ktorá nesmie presiahnuť 8 násobok ročného príjmu) a môže tak sťažiť prístup mladomanželov k iným úverom.

Detailnejšie informácie o podmienkach úveru nájdete na webovej stránke Štátneho fondu rozvoja bývania

.
Chyby ktorým sa vyvarovať
Dozvedieť sa viac
Často kladené otázky
Dozvedieť sa viac
Benefity na bývanie od štátu
Dozvedieť sa viac
Hypotéka s nulovým preplatením
Dozvedieť sa viac

Projekty rodinných domov

od 128 000 € Mesačne od 405 €
Rodinný dom Premier 181

Rodinný dom Premier 181

Dom na kľúč s úžitkovou plochou 157.20 m2 Zobraziť projekt domu
od 102 000 € Mesačne od 323 €
Rodinný dom Bungalow 158

Rodinný dom Bungalow 158

Dom na kľúč s úžitkovou plochou 116.80 m2 Zobraziť projekt domu
od 156 000 € Mesačne od 494 €
Rodinný dom Premier 156

Rodinný dom Premier 156

Dom na kľúč s úžitkovou plochou 202.60 m2 Zobraziť projekt domu

Naše webové stránky fungujú správne aj vďaka cookies. O ich používaní informujeme na stránke Pravidlá používania Cookies.