Najčastejšie kladené otázky

Financovanie bývania

Čo potrebujem k žiadosti o hypotéku na výstavbu domu?
Základné podklady: znalecký posudok na nehnuteľnosť ktorú zakladáte (pozemok, rozostavaný dom, alebo inú nehnuteľnosť), dokladovateľný príjem, stavebné povolenie (ak ide už o výstavbu, nie len o kúpu pozemku) a iné podklady v závislosti od konkrétnej banky.

Aká výška príjmu mi stačí ak chcem splácať hypotéku vo výške 100 000 €?
Pri takejto výške úveru je potrebné mať dokladovateľný príjem minimálne vo výške 1 200 €. Splátka bude cca 478 € na dobu 30 rokov. (prepočet je len orientačný, platí pre žiadateľa ktorý ide do úveru sám, nemá žiadne iné záväzky ani deti a vek do 40 rokov. Ak máte inú situáciu, prepočet sa môže výrazne líšiť).

Ktorá banka je najlepšia?
To je otázka na ktorú sa nedá odpovedať jednoznačne. Najlepšia banka neexistuje. Je iba banka vhodná pre Vás, a na to je potrebné poznať konkrétne Vašu finančnú situáciu a vybrať tú najlepšiu možnosť.

Môžem založiť aj nehnuteľnosť ktorú nevlastním?
Áno je to možné. Majiteľ zakladanej nehnuteľnosti s tým musí súhlasiť a po schválení hypotéky ísť podpísať záložné zmluvy do banky.

Môžem dokladovať pri hypotéke príjem zo zahraničia?
Áno je to možné. Príjem zo zahraničia viaceré banky akceptujú, dôležité je, či ide o príjem zo zamestnania, alebo z podnikania a z akej krajiny. Je to dôležité zistiť, čo najskôr dopredu.

Má zmysel predčasne splácať hypotéku?
Závisí to od toho akú máte aktuálne úrokovú sadzbu a aké možnosti zhodnocovania Vašich voľných finančných prostriedkov využívate. Ak je vaša aktuálna úroková sadzba na hypotéke 2 - 4 % ročne, a vaše voľné zdroje viete zhodnotiť priemerne 6 - 8 % ročne, tak je určite lepšie peniaze investovať ako ich dať banke. Ak ich nepoužijete na predčasnú splátku hypotéky, tak pri vhodnej forme investovania ich môžete použiť ako finančnú rezervu pri nepredvídateľných situáciách (akým spôsobom sa to dá, vám poradí naša finančná špecialistka). Ak máte sadzbu na hypotéke už o dosť vyššiu je to na individuálne posúdenie. No z dlhodobého hľadiska predstavuje hypotéka úver stále s najlepším úrokom a určite je lepšie si ju nechať, ako v budúcnosti čerpať krátkodobé spotrebné úvery.

Musím mať hypotekárny úver poistený?
Nevyhnutnou podmienkou na čerpanie hypotéky, je poistiť nehnuteľnosť, ktorú zakladáte. Životné poistenie nie je nevyhnutnou podmienkou na schválenie úveru, ale určite Vám odporúčame zabezpečiť seba a rodinu v prípade nepredvídateľných situácií. Pre každého je to individuálna záležitosť. Neodporúčame poistenie riešiť priamo v banke.

Projekty rodinných domov

Cena od 231 168 €

Rodinný dom Klassik 157

Poschodový dom | 153.6 m2
Cena od 223 360 €

Rodinný dom Vila 1851

Dom na kľúč | 139.6 m2
Cena od 196 403 €

Rodinný dom Bungalow 148

Moderný bungalov | 130.5 m2
Cena od 176 960 €

Rodinný dom Klasik 099

Poschodový dom | 110.6 m2
Cena od 250 131 €

Rodinný dom Bungalow 180

Moderný bungalov | 166.2 m2
Cena od 216 269 €

Rodinný dom Bungalow 191

Moderný bungalov | 143.7 m2

Naše webové stránky fungujú správne aj vďaka cookies. O ich používaní informujeme na stránke Pravidlá používania Cookies.