Mám vlastné zdroje aj stavebný pozemok

Financovanie bývania

Ako financovať výstavbu rodinného domu

Mať vlastné finančné prostriedky na začiatok výstavby a už kúpený pozemok, je najlepšia východisková situácia. Financovanie pre Vás môže byť veľmi rýchle a jednoduché. Ak Vaše vlastné finančné prostriedky sú dostatočné na výstavbu základov domu a múrov aspoň do 1 metra, tak odporúčame ísť touto cestou. Urobiť geometrický plán a zapísať stavbu na list vlastníctva, a vtedy už je možné vytvoriť znalecký posudok na rozostavanú stavbu a požiadať o hypotekárny úver, ktorý sa bude čerpať postupne ako bude prebiehať výstavba. Touto cestou Vám stačí požiadať o jeden hypotekárny úver na budúcu hodnotu postavenej nehnuteľnosti s postupným čerpaním.

Ak Vaše finančné prostriedky nie sú dostatočné na výstavbu do 1 metra, tak je potrebné urobiť znalecký posudok na pozemok a požiadať o hypotéku, kde bude založený len pozemok. Finančné prostriedky z hypotéky dostanete štandardne do výšky 70 % z hodnoty pozemku (ale sú aj špeciálne možnosti ako získať úver aj do výšky 80% - 100% hodnoty pozemku). Keď budú postavené múry do 1 metra a bude možné zapísať rozostavanú stavbu na list vlastníctva, tak súbežne so zápisom je možné žiadať o druhý hypotekárny úver a postupne dofinancovať výstavbu.

Výhodou pri financovaní výstavby, môže byť založenie inej nehnuteľnosti. Vtedy nie je potrebné čakať na výstavbu do 1 metra, ani nie je potrebné čerpať finančné prostriedky postupne, ale banka Vám finančné prostriedky dá dopredu jednorázovo. Neskôr, keď bude dom dostavaný do dostatočnej hodnoty, tak je možné záložné právo zmeniť na novopostavený dom.

Nie je potrebné sa obávať, že pri výstavbe domu cez hypotéku budete potrebovať hromadu bločkov a faktúr. Na dokladovanie účelu výstavby pre väčšinu bánk, stačí fotodokumentácia. Toto sú všeobecné informácie, a nemusia byť vhodné práve pre Vás. Pre každého, kto chce financovať výstavbu, odporúčame spojiť sa s našou finančnou špecialistkou, ktorá Vám veľmi rada a ochotne pripraví plán šitý na mieru.

Chyby ktorým sa vyvarovať
Dozvedieť sa viac
Často kladené otázky
Dozvedieť sa viac
Benefity na bývanie od štátu
Dozvedieť sa viac
Hypotéka s nulovým preplatením
Dozvedieť sa viac

Projekty rodinných domov

od 315 147 € Mesačne od 1 485 €
Rodinný dom Cuber 5

Rodinný dom Cuber 5

Dom na kľúč s úžitkovou plochou 209.40 m2 Zobraziť projekt domu
od 140 718 € Mesačne od 663 €
Rodinný dom Bungalow 200

Rodinný dom Bungalow 200

Dom na kľúč s úžitkovou plochou 93.50 m2 Zobraziť projekt domu
od 111 822 € Mesačne od 527 €
Rodinný dom Bungalow 72

Rodinný dom Bungalow 72

Dom na kľúč s úžitkovou plochou 74.30 m2 Zobraziť projekt domu

Naše webové stránky fungujú správne aj vďaka cookies. O ich používaní informujeme na stránke Pravidlá používania Cookies.